Znaleziono 24 wypowiedzi dla zapytania: jelenia szlachetnego
  
Strona 1 z 1Idź do strony 1
PostWiadomość
  Daniel - Dama dama


Postów: 315
Odwiedzin: 16117
Post Data: 2008-01-20, 15:35 / Subforum: Parzystokopytne (Artiodactyla)
      Dyskusja gdzie występują daniele zasadniczo nie ma sensu , daniele zostają często introdukowane w kompleksach leśnych w których jest mała populacja jelenia szlachetnego .
Introdukcja ma na celu podniesienie "atrakcyjności łowiska " robione jest to pod kątem myśliwych i konsekwencje są często fatalne. Być może równierz na Podlasiu ktoś wpadł na taki "genialny" pomysł . W moich okolicach jest w tej chwili ok 100 szt danieli i ani jednego jelenia. Potrzeba min 5-10 tys ha aby te dwa gatunki mogły współistnieć bez szkody dla naszego jelenia szlachetnego. Takie są doświadczenia z moich stron. Kiedyś ktoś wspomniał że dość łatwe są do fotografowania chyba w zagrodzie hodowlanej .
Na wolnosci niestety nie jest tak łatwo je sfotografować .
 


  Egzekucja przy księżycu


Postów: 202
Odwiedzin: 10285
Post Data: 2008-11-05, 14:41 / Subforum: Łowiectwo
     
Cytat:
A jakże to bażant wg twojej znikomej wiedzy zagraża rodzimym kurakom?
Cytat:
Jeleń sika
Piękne rogate zwierzę jest na tyle podobne do naszego jelenia szlachetnego, że się z nim krzyżuje. Udział „obcych” genów prawdopodobnie będzie wzrastał z każdym pokoleniem, co stopniowo doprowadzi do zniknięcia rodzimego gatunku.

Dodatkowo sprowadzony z Azji w celach hodowlanych jeleń sika jest nosicielem nicienia wysysającego krew ze ścian żołądka. Z takimi pasożytami wewnątrz ciała żyje wiele azjatyckich gatunków zwierząt roślinożernych, jednak nie wiadomo, jak zareagują na niego miejscowe zwierzęta. Odkryto już, że nicień zaatakował wszystkie polskie żubry.
Cytat:
Alternatywą jest tylko wybicie całej populacji, wtedy to byłby wrzask.


Nie,wystarczyło by po prostu nie wypuszczać kolejnych " klatkowych " bażantów i zająć się rodzimymi gatunkami ( ochrona ).
  BARASINGA


Odwiedzin: 67
Post Data: 2009-03-10, 19:42 / Subforum: Kopytne
      Barasinga (Cervus duvanceli), ssak zaliczany do rodziny jeleniowatych z podrzędu przeżuwaczy, zamieszkujący Indie i Nepal, niegdyś także Tajlandię. Nieco mniejszy od jelenia szlachetnego, osiąga 180 cm długości, wysokość w kłębie około 115 cm, ciężar 230-280 kg. Ma silnie rozwinięte, lirowato wygięte poroże, o długości do około 1 m. Ubarwienie żółtawobrązowe, spód ciała jaśniejszy, w letniej szacie jasne cętki na bokach. Barasinga jest aktywna głównie w dzień i o zmierzchu, zamieszkuje okolice podmokłe, zarówno obszary zalesione, jak i otwarte przestrzenie.
Poza okresem rui samce żyją samotnie, samice w grupach złożonych z 2-3 osobników lub w dużych stadach. Barasinga żywi się trawami i ziołami, liśćmi, trzciną i pędami bambusa. W okresie rui samce toczą zacięte walki o haremy samic. Ciąża trwa 240-260 dni, samica rodzi 1 młode, które dojrzewa w wieku 1,5 roku. Znane są 3 podgatunki barasingi, spośród których Cervus duvanceli schomburgki, żyjący w Tajlandii, został 1930-1940 całkowicie wytępiony. Pozostałe są zagrożone wyginięciem, ujęte na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN.
  JELEŃ WAPITI


Odwiedzin: 52
Post Data: 2009-02-20, 21:58 / Subforum: Kopytne
      Wapiti (Cervus canadensis) -
gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych, do niedawna uznawany za podgatunek jelenia szlachetnego, do którego wapiti jest bardzo podobny. Nazwa wapiti początkowo dotyczyła podgatunków północnoamerykańskich, później używana była dla podgatunków zamieszkujących lasy strefy umiarkowanej Ameryki Północnej, głównie Góry Skaliste oraz wschodnią część Azji. . Został introdukowany w Nowej Zelandii i Argentynie.
Wapiti jest większy od jelenia szlachetnego, sierść ma ubarwienie ciemniejsze, brązowo-czarne. Ciemniejsza jest głowa i nogi. Boki ciała i grzbiet brązowe z odcieniem szarym. Samce żyją samotnie, rzadko w niewielkich grupach w czasie rui. Poroże piękne, duże rozrośnięte, jednak z mniejszą ilością odnóg niż u jelenia szlachetnego. Poroże zrzucane w marcu, nowe rośnie w okresie jesiennym. Wapiti żywią się trawą, gałęziami oraz liśćmi.

wysokość w kłębie: 130 - 160 cm
średnia waga: 300 - 500 kg
okres ciąży: 230 - 240 dni
liczba młodych: 1 - 2
długość życia: 15 - 18 lat
środowisko: tereny trawiaste i zalesione
  DANIEL


Postów: 16
Odwiedzin: 346
Post Data: 2009-02-02, 15:05 / Subforum: Kopytne
      DANIEL (Dama dama)

Daniel, ktorego rodowód sięga Azji Mniejszej już w czasach starożytnych zaklimatyzował się w Europie i pólnocnej Afryce. Można go obecnie spotkać na terenach od Sahary aż po południową Skandynawię. W Polsce najliczniej osiedlił się w połnocno-zachodniej częsci kraju, choć trzeba powiedzieć, że jego obecne rozprzestrzenienie nie pokrywa się z pierwotnie zajmowanymi terenami, gdyż w wielu miejscach został juz wytępiony.Pierwsze rezerwaty danieli powstały w Mongolii za czasów światłego władcy tego kraju- Wielkiego Kubłaj-Chana w 1269 roku. Hodowano wówczas zwierzęta nie tylko z amatorstwa, lecz z myślą o rozszerzeniu swej wiedzy. Czesto w hodowlach, parkach i ogrodach zoologicznych można zobaczyć okazy albinotyczne. Długość ciała tego zwierzęcia nie przekracza 1,5m a w kłebie jego wysokość dochodzi do 1.2. Ogon jest nieduży, około 20cm. Podczas gdy dorosły samiec osiaga masę ciała równa 80kg, samica jest niemal o połowę lżejsza. Charakterystyczne u daniela są nieco krótsze kończyny przednie, przez co grzbiet unosi się w tylej częsci. U wiekszości jeleniowatych tylko młode osobnikji mają sierść pokrytą białymi plamami. U danieli nawet dorosłe okazy mają grzbiet i boki pokryte białymi kropkami. Latem ubarwienie sierści jest rudawe, zimą przybiera kolor szarobrązowy. Strona brzuszna jest wyraźnie biała. Łopatkowe poroże jest domeną jedynie samców, które zrzucaja je w kwietniu i maju we wrześniu mają już nowe. Najwieksze poroża obserwowano u 6-10-letnich osobników. Daniel pod wieloma względami przypomina jelenia szlachetnego, woli jednak tereny nizinne i nigdy nie wychodzi wysoko w góry. Mniej jest też wymagających pod względem pokarmu. Na pastwiska udaje się nocą. Na swoim terytorium poszukuje przede wszystkim roślin zielonych (młode pędy drzew i krzewów). Kory prawie nigdy nie jada. Nie przywiazuje się jednak do określonego terenu, często zmieniając szlaki swoich wędrówek w poszukiwaniu pokarmu. Daniel tworzy gromady skaładajce się z samych samców lub samic z młodymi. stada te łączą się w okresie godowym trwającym od połowy października do połowy listopada. Po 220 dniach ciąży samica daniela rodzi 1-2 młode, ktore korzystają z mleka matki aż do następnej rui. W drugim roku życia osiągają dojrzałość płciową. W 7-8 niesiacu pojawiają się u samca pierwsze zawiązki poroża. Zyją 20-25 lat. Daniele są bardzo odporne na choroby. Zwiekszając ich liczebność powiekszaj sie ich znaczenie jako zwierząt łownych i ozdobnych. Daniel nie wyrządza szkód w uprawach rolnych i leśnych.

http://www.wsipnet.pl/dan...211CUC5Q1P6.jpg

http://www.faunaflora.com...ik/daniel_2.jpg
  Jeleń - Cervus elaphus


Postów: 881
Odwiedzin: 53458
Post Data: 2007-10-02, 08:19 / Subforum: Parzystokopytne (Artiodactyla)
      W skrócie opis rozwoju poroża jelenia szlachetnego masz tutaj.
http://www.lowiecki.pl/biologia/jelen_sz.php
Po przeczytaniu zapewne będziesz w stanie stwierdzić czy widziany przez Ciebie byk to dziesiątak nieregularny jednostronnie koronny, czy też sześciodwudziestak nieregularny:-)
Pozdrawiam
  Jeleń - Cervus elaphus


Postów: 881
Odwiedzin: 53458
Post Data: 2008-11-26, 14:59 / Subforum: Parzystokopytne (Artiodactyla)
      pkokocinski7, nie wiem co ty porównywałeś bo wapiti w zasadzie gwiżdże, a nie ryczy, Na mazurach jest hodowla jelenia szlachetnego (nie pamiętam miejscowości) i tam znajdują się byki wapiti, miałem okazję je usłyszeć coś śmiesznego wcale nie jest podobne do ryku mi kojarzy się z gwizdem, a może z dźwiękiem fletu, albo jakiejś piszczałki.
  Jeleń szlachetny - Cervus elaphus


Postów: 11
Odwiedzin: 550
Post Data: 2008-05-03, 00:04 / Subforum: Kopytne
      Jeleń szlachetny - Cervus elaphus

Jeleń szlachetny występujący w Polsce może osiągać 2,5 m długości i wysokość w kłębie do 1,5 m. Waga dużego jelenia dochodzi do 350 kg.
Ciężar zależny jest od obszaru występowania i dostępności pokarmu, a przeciętna waga ich jest w naszym kraju w granicach 160-220 kg.
Jeleń szlachetny pokryty jest krótkim i przylegającym włosem. Sierść jelenia szlachetnego jest w zimie siwobrunatna, a w lecie rdzawobrunatna, wierzch głowy, szyja, podbrzusze i nogi są barwy ciemniejszej od reszty ciała. Ogon dochodzi do 15 cm długości.
Jelenie mają dobry węch i słuch.
Liczne podgatunki zamieszkują Europę, w naszym kraju występuje jeleń europejski (Cervus elaphus elaphus), nazywany również jeleniem skandynawskim.
W populacjach jelenia szlachetnego występującego w Polsce wyróżnia się kilka ekotypów: jeleń bieszczadzki (największy i najsilniejszy), jeleń mazurski, jeleń wielkopolski i jeleń pomorski.
W Polsce występuje we wszystkich większych kompleksach leśnych. Preferencje środowiskowe jeleni są zależne od pory roku. Głównym środowiskiem są nizinne i górskie lasy liściaste i mieszane. Z uwagi na rozłożyste poroże unikają terenów gęsto zakrzewionych.

http://www.hlasek.com/fot...phus_db0704.jpg

Mi ostatnio dane było widzieć te piękne zwierzęta na żywo w naszym lesie, robią wrażenie i ziemia drży podczas ich biegu
Ludzie często chodzą do lasów w celu poszukiwania poroży jeleni, które zdobią nasze ściany jak i rękojeści do noży itp.
Poroże takie jest zrzucane w połowie zimy i odrasta wczesną wiosną. Bardzo okazale wyglądają duze, rozwinięte poroża. Liczba odnóg i masa poroża zwiększa się z wiekiem jelenia do 10-14 roku życia, u starszych osobników maleje.
Samice, czyli łanie nie posiadają poroża.
Jeleń jest zwierzęciem dziennym, ale pod wpływem zagrorzeń jakim jest polowanie, stał się bardziej zwierzęciem nocnym i wczesno rannym, za dnia ukrywa się w leśnych gęstwinach.
Jelenie śpią tylko 60-100 minut na dobę.
Byki i łanie osiągają dojrzałość płciową w drugim roku życia, ale do rozrodu przystępują zwykle samce powyżej 5 roku życia. Łanie rodzą pierwsze młode w wieku 3 lat. Po ok. 234 dniach ciąży, samica rodzi w ukryciu jedno, rzadziej dwa młode, co ma okres w maju, czerwcu.
Ostatnim czasy jelenie stały się zwierzętami co raz cześciej utrzymywanymi w hodowlach jako zwierzęta tzw. gospodarskie (jest zezwolenie na ich chów) w celu pozyskania cennego mięsa.

http://www.cwikowscy.pl/z...9pop.jpg[/list]
  Daniel - Dama dama


Postów: 315
Odwiedzin: 16117
Post Data: 2008-01-20, 17:50 / Subforum: Parzystokopytne (Artiodactyla)
     
Cytat:
Dyskusja gdzie występują daniele zasadniczo nie ma sensu , daniele zostają często introdukowane w kompleksach leśnych w których jest mała populacja jelenia szlachetnego .


więc mówię Ci, że na Podlasiu nie są introdukowane daniele
  ~Fotografia~


Postów: 692
Odwiedzin: 23293
Post Data: Czw 07 Lut, 2008 13:47 / Subforum: po godzinach
      Aurela ta głowa chyba flamnga jest i tak wsadzona do wody choc kadru troche zabrakło wszystkim serdecznie dziękuje za miłe słowa
wąwóz w lesie jesienią

rogacz w owsie

czujna łania jelenia szlachetnego

mały rafałek i moja orda

wiosenne żonkile

pan zaskroniec
  Nasze zainteresowania


Postów: 101
Odwiedzin: 2344
Post Data: 2008-10-19, 23:39 / Subforum: Espresso czy cappuccino?
      Fiołki także zamawiam A to nowe moje hobby nad którym będę przez najbliższy okres pracować.Jest bliskie naszym pieskom

Jeleń Szlachetny

I biały daniel nie albinos .

Zdjecia zrobiłam w placówce PI PAN Olsztyn .Placówka badawcza ,gdzie znajduje się najlepszy materiał genetyczny Jelenia Szlachetnego i innych danielowatych.
  Nasze zainteresowania


Postów: 101
Odwiedzin: 2344
Post Data: 2008-10-20, 09:14 / Subforum: Espresso czy cappuccino?
     
Cytat:
Fiołki także zamawiam A to nowe moje hobby nad którym będę przez najbliższy okres pracować.Jest bliskie naszym pieskom

Zdjecia zrobiłam w placówce PI PAN Olsztyn .Placówka badawcza ,gdzie znajduje się najlepszy materiał genetyczny Jelenia Szlachetnego i innych danielowatych.


Kasia Rumia - a tak dokładnie czym ty się tam zajmujesz??Fotografujesz danielowate??
  Ocalmy Dolinę Radości


Postów: 49
Odwiedzin: 5467
Post Data: Czw Gru 13, 2007 12:01 am / Subforum: Gdańsk - Sopot - Gdynia
     
Cytat:
Kontrowersyjna inwestycja w Dolinie Radości - miłośnicy przyrody piszą do prezydenta

Gdańscy miłośnicy przyrody nie chcą dopuścić do zabudowy Doliny Radości. Miasto uspokaja, że stanąć ma tam tylko jeden dom jednorodzinny i zapewnia, że nie pozwoli na inne inwestycje. Jednak przyrodnicy na czele z Michałem Kochańczykiem, znanym podróżnikiem i prezesem Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto chcą, by urzędnicy zaczęli bardziej dbać o Dolinę Radości i zielone tereny w mieście. By zwracali baczniejszą uwagę na to, co pozwalają budować.

Michał Kochańczyk napisał list do Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, w którym daje wyraz swym uczuciom związanym z pozwoleniem na budowę w tak unikatowym miejscu.

- Dziwna ta inwestycja, zlokalizowana na terenie komunalnym, ale ze wszystkich stron otoczona lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, o której to budowie pracownicy parku dowiedzieli się, gdy stanął dźwig tej wielkości, jaki stosowano przy budowie Galerii Bałtyckiej - pisze.

Urzędnicy dziwią się takiemu stawianiu sprawy.

- Kto po wielkości dźwigu ocenia budowę? Porównywanie tego do Galerii Bałtyckiej jest niepoważne - twierdzi Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Architektury, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego. - Szkoda, że pan Kochańczyk nie zgłosił się do nas, żeby zobaczyć projekt. Powstaje prywatny dom jednorodzinny, rezydencja. W parku było siedlisko i pomorski konserwator zabytków wydał zgodę na przebudowę.

Władze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego rozumieją stanowisko Michała Kochańczyka i innych miłośników spacerów w Dolinie Radości. - W planie zagospodarowania przestrzennego jest zapis "restytucja istniejącego siedliska", zatem potencjalnie w obrębie siedliska może dojść do adaptacji istniejących budynków, remontów, rozbudowy - wyjaśnia Jolanta Kmiecik, dyrektor Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. - Dostrzegliśmy i mamy duże wątpliwości, że przeprowadzane są tu bardzo duże prace budowlane.

Miasto nie ma obowiązku zasięgnięcia opinii władz parku. Mogły jedynie zgłaszać uwagi do planu. Plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu przewiduje rozmiary powstającego budynku. Zarówno Biuro Rozwoju Gdańska, jak i magistrat zapewniają, że nic innego tam nie powstanie.

- Nie oznacza to, że w Dolinie Radości będą nagle nowe osiedla - zastrzega Andrzej Duch. - Plan zagospodarowania przestrzennego określa, że w miejscu istniejącego budynku powstanie nowy, dwupiętrowy z mansardowym dachem.

Przyrodnicy zwracają uwagę na co innego. - Mieszkamy w nietypowym miejscu - mówi Michał Kochańczyk.

- Decydenci muszą mieć świadomość walorów przyrodniczych, muszą zastanowić się nad tym, na co pozwalają. Wolę dmuchać na zimne, apeluję o zdrowy rozsądek, o świadomość społeczną, o to, żeby planiści mieli zasady przyzwoitości.

- Do zagadnienia trzeba podchodzić w sposób kompleksowy - wtóruje mu Marcin Wilga, przyrodnik z zamiłowania i autor książek przyrodniczych. - Dolina Radości jest miejscem kultowym. Szereg osób wiąże swoje dzieciństwo czy wczesną młodość z tym rejonem, tam chodzili na spacery z rodzicami, przyjaciółmi. Zabudowywanie go jest traktowane jako bezczeszczenie miejsca szczególnego. Władza powinna o tym wiedzieć. Nie robi się takich rzeczy, tak samo jak nie niszczy się krzyży.

Bezcenny park
Trójmiejski Park Krajobrazowy jest cennym obszarem przyrodniczym, a także popularnym miejscem wycieczek turystycznych. W parku znajdują się 34 pomniki przyrody: 32 drzewa i dwa głazy. Występuje w nim wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Na terenie TPK zanotowano występowanie m.in. bielika, bociana czarnego, jelenia szlachetnego, borsuka, żmii zygzakowatej. W potokach pływają minogi strumieniowe, pstrągi potokowe. 35 gatunków porostów występujących w parku objętych jest ścisłą ochroną, a 42 są na liście zagrożonych.

Katarzyna Szcześniak - POLSKA Dziennik Bałtycki

I źródełko >
  Obserwacje ssaków 2008


Postów: 235
Odwiedzin: 13822
Post Data: 2008-03-29, 21:51 / Subforum: Ssaki
      2 lanie Jelenia szlachetnego i dzik kolo Czerlonki + tropy zubra, wilkow, jeleni, saren i losia
  [tomszaf] czasami coś poddam ocenie...


Postów: 29
Odwiedzin: 1417
Post Data: 2007-09-07, 11:17 / Subforum: Fotografie do oceny
      Ludzie nauczcie się wreszcie rozróżniać sarny od jeleni Te u wodopoju to łanie jelenia szlachetnego z cielakami.....
  BIAŁE JELENIE


Postów: 6
Odwiedzin: 82
Post Data: 2009-02-20, 11:39 / Subforum: Kopytne
      A mnie się wydaje,że na pierwszym zdjęciu jest cielak jelenia,za to co na drugim nie wiem,czy to daniel,bo na jelenia szlachetnego o takiej maści mi to z budowy sylwetki nie wygląda .
  O lowiectwie-myslistwie i....czyms jeszcze


Postów: 767
Odwiedzin: 10533
Post Data: Nie 7:15, 16 Wrz 2007 / Subforum: Świat dla każdego odważnego:)
      Niewiadomo kiedy nadszedł wrzesień, a z nim zaroiło się w lesie. Zaroiło się od grzybów, ale nie tylko.

Wrzesień to pora ruji u jelenia szlachetnego. Ruja zwana godami jelenimi lub po prostu rykowiskiem to jedeno z bardziej widowiskowych i spektakularnych wydarzeń w przyrodzie na naszej szerokości geograficznej.
Przebywając w lesie przy okazji grzybobrania czy też tylko spacerów, zwracajmy baczną uwagę na to co dzieje się w przyrodzie. Pamiętać należy także, że jesteśmy tam gośćmi. Dobrze wychowanego gościa poznać po tym, że nie zakłuca ustalonego porządku. Nie hałasuje, nie śmieci, swego pupila prowadzi na smyczy. Tak postępując przy kolejnej wizycie nie będzie musiał złościć się na wszechogarniający "śmietnik" i zobaczy więcej, a może nawet tyle co wytrawny "borus".

Każda pora roku ma swoje atrakcje. Korzystajmy z nich w pełni i z szacunkiem.
  co to jest 6-cio sześćdziesiatak


Postów: 4
Odwiedzin: 772
Post Data: Listopad 07, 2007 17:12 / Subforum: O Czym Szumią Knieje
      Witam!
Sześciosześćdziesiątak, to rzeczywiście byk o 33 odnogach na jednej tyce. W naturze rzadko spotykane, częściej w parkach. Jaczewski w książce "Poroże jeleniowatych" podaje, że byki o 30 odnogach w angielskich parkach są dość częste a w parku Warnham rekord wyniósł 47 odgałęzień.
Znajdujący się w Moritzburgu sześciosześćdziesiątak, zdobyty przez króla pruskiego Fryderyka I w 1696r, został zabity niedaleko Frankfurtu nad Odrą. Również jelenia o podobnej budowie koron i łącznej ilości 44 odgałęzień zabito w 1903r. w Puszczy Rominckiej.
Najmocniejszy znany mi wieniec jelenia szlachetnego, wcale nie miał aż tak wielkiej ilości odnóg. Uważany jest za niego słynny nieregularny czterodwudziestak również z Moritzburga - najmocniejszy wieniec wszech czasów, wyceniony na 269,6 punktów Nadlera. Prawdopodobnie pochodzi on z XVIIw. z terenów Litwy. Obecnie, masa jego poroża wynosi 19,8 kg. Obecna punktacja dała by mu 298,6 pkt. CIC. Jest prawdopodobne, że został zabity na północ od jeziora Mamry i południe od miasta Wystruć w 1617r.
Dla porównania znajdujący się w Muzeum Przyrodniczym w Poznaniu wieniec z czaszką jelenia olbrzymiego (Megaceros giganteus), wymarłego gatunku z okresu ostatniego interglacjału, ma 345 cm rozpiętości i masę ok. 50 kg. Co by to było, gdybyśmy dzisiaj polowali na takie cudaki?
Pozdrawiam
  poliamoryzm


Post Data: Nie 16:50, 06 Sty 2008 / Subforum: Rozmowy Przy Kufelku Piwa
     
Cytat:
"Osobniki w średnim wieku zrzucają poroże w marcu lub kwietniu, nowe zaś wycierają na przełomie lipca i sierpnia.
Wraz z wiekiem byka okresy wycierania i zrzucania poroża ulegają przyspieszeniu. Maksymalna długość życia jelenia szlachetnego wynosi około 20 lat, średnia- 5-6 lat.

U większości jeleniowatych poroże występuje tylko u samców, wyjątek stanowi renifer, którego samice mają z reguły poroże, choć znacznie mniejsze niż u samców. "

hahaha Wyciszona, to jednak nie mogło byc u Ciebie zrzucanie poroża :)
To jakas inna przypadłość, ale jeszcze nie mam pomysłu na przyrodniczy pierwowzór

Winna..
Ja wiem, co mówię..
Kobiety też tego czasem doświadczają, a umownie nazywam to zrzucaniem poroża."Osobniki w średnim wieku zrzucają poroże w marcu lub kwietniu, nowe zaś wycierają na przełomie lipca i sierpnia.
Wraz z wiekiem byka okresy wycierania i zrzucania poroża ulegają przyspieszeniu. Maksymalna długość życia jelenia szlachetnego wynosi około 20 lat, średnia- 5-6 lat.

U większości jeleniowatych poroże występuje tylko u samców, wyjątek stanowi renifer, którego samice mają z reguły poroże, choć znacznie mniejsze niż u samców. "

hahaha Wyciszona, to jednak nie mogło byc u Ciebie zrzucanie poroża :)
To jakas inna przypadłość, ale jeszcze nie mam pomysłu na przyrodniczy pierwowzór
  Kącik optymisty


Postów: 1055
Odwiedzin: 18583
Post Data: 3 Wrzesień 2008, 23:23 / Subforum: o wszystkim i o niczym
      Znalazłam dziś poroże jelenia (szlachetnego). Od razu szuruburu do plecaka i w nogi bocznymi dróżkami.

Nie za bardzo wiem co z nim zrobić teraz. :p Może teraz tylko służyć jako przesuwacz do zintegrowanego przesuwania kubków, albo nie wiem, słabą mam inwencję dziś. :p
  Ciekawostki biologiczne


Postów: 10
Odwiedzin: 2069
Post Data: Nie Lis 30, 2008 10:17 am / Subforum: Biologia
      # Nazwa małpy człekokształtnej - orangutana wywodzi się z języka malajskiego, w którym to oznacza ona tyle co: "leśny człowiek".
# Mieszanki samca osła z samicą konia - muły są bezpłodne, ale mają znaczenie gospodarcze, gdyż są bardzo wytrzymałe i odporne na choroby.
# Samiec południowoamerykańskiej żaby Darwina bierze zapłodnione jaja do pyska i umieszcza w swoim worku rezonatorowym. Wylęgnięte kijanki łączą swoje krwioobiegi z systemem krwionośnym worka, dzięki czemu czerpią one pokarm, tak jak płody ssacze przez łożysko. Jest to osobliwy sposób na ograniczenie śmiertelności kijanek. Samiec chroni je i odżywia, zamiast pozostawić na pastwę losu.
# Żołny - ptaki występujące również w Polsce (głównie południowo-wschodniej) są dostosowane do chwytania w locie pszczół, os i szerszeni. Stąd wywodzi się angielska nazwa tego ptaka: "bee-eater" znaczy "pszczołojad".
# Po deszczu na powierzchni ziemi widać wiele dżdżownic. Dzieje się tak dlatego, że woda deszczowa zalewa podziemne tunele, w których te zwierzęta żyją. Nie są one odporne na ultrafiolet światła słonecznego, dlatego w świetle dziennym giną.
# Robaczek świętojański (świetlik) jest gatunkiem chrząszcza. Ma on zdolność do emisji światła, które służy do wzajemnego rozpoznawania się i zwabiania osobników. Świetlik wytwarza światło w reakcji chemicznej, w której utleniany jest związek chemiczny - lucyferyna przy pomocy enzymu - lucyferazy.
# Hieny są jedynymi ssakami o tak stężonych sokach żołądkowych, że umożliwiają one strawienie kości, a nawet żywienie się wyłącznie kośćmi.
# Muflon to gatunek dzikiej owcy. Co ciekawe, pierwotnie występował on tylko na wyspach Morza Śródziemnego: Korsyce, Sardynii i na Cyprze.
# Gody jelenia szlachetnego (występującego również w Polsce) to tzw. rykowisko. Trwa ono każdego roku od września do listopada. Samce walczą wtedy za pomocą swoich poroży o dostęp do łań. Poroże zrzucane jest corocznie, na początku marca i do sierpnia wyrasta nowe.
# Charakterystyczna, pomarańczowa barwa mięsa łososi pochodzi od barwników: karotenoidów, zawartych w małych skorupiakach, które stanowią pokarm tych ryb.
# U gadów znanych jest wiele gatunków jadowitych węży, ale jedynymi jadowitymi jaszczurkami są 2 gatunki: heloderma arizońska i meksykańska.
# Wysuwanie i wsuwanie języka do pyska, charakterystyczne dla węży i jaszczurek, ma bardzo istotne znaczenie dla recepcji zapachu u tych zwierząt. Wysunięty język pobiera substancje zapachowe z powietrza lub przedmiotów otoczenia, by po wciągnięciu przenieść je do tzw. narządu Jacobsona, położonego w przedniej części jamy gębowej. Narząd ten odpowiedzialny jest bezpośrednio za odczuwanie zapachów.

# Harpia - ptak drapieżny z Ameryki Południowej, którego masa ciała sięga najwyżej 9 kg, potrafi upolować dorosłą małpę, a nawet leniwca.
# Psy dingo kojarzone są z Australią, ale występują one również na Nowej Gwinei. Dingo są zdziczałymi psami domowymi zawleczonymi z Azji przez pierwotnych ludzi, którzy zajmowali nowe terytoria.
# Masa szkieletu dorosłego człowieka stanowi 20% masy całego ciała.
# Impulsy elektryczne przewodzone są wzdłuż nerwów z prędkością 360 km/godzinę.
# Serce człowieka kurczy się 100 000 razy na dobę, a jego płuca w tym czasie wykonują 25 000 oddechów.
# We wdychanym powietrzu zawartość tlenu wynosi 21% objętości, a we wydychanym - już tylko 16%.
# Organizm ludzki syntetyzuje nieco ponad 200 różnych hormonów.
# Jeden limfocyt B człowieka potrafi w ciągu godziny wyprodukować około miliona przeciwciał.
# W skórze człowieka znajduje się około 2,5 miliona gruczołów potowych, produkujących do 1 litra potu na dobę.
# Głowę człowieka porasta średnio 1 milion włosów.
# Receptory powonienia człowieka potrafią odróżnić do 10 000 różnych zapachów.
# Masa pokarmu, zjadanego przez człowieka w ciągu całego jego życia, wynosi 40 ton.
  to od którego łanie i cilęta?


Postów: 23
Odwiedzin: 2659
Post Data: Wrzesień 18, 2007 18:46 / Subforum: O Czym Szumią Knieje
      Witam.
A w kalendarzu Myśliwskim wydanym Oficyna wydawcza Oiks.Sp.zoo napisano że
-- łanie
-- cielaki jelenia szlachetnego polujemy od29.09,2007 r.
Pozdrawiam.
 
Strona 1 z 1Idź do strony 1


 • Jeff Porcaro
 • Jazz Linux
 • Jefferson Airplane
 • jazdy KZK
 • Jay Z
 • Jelena Fatalibekowa
 • Jarosław Kurski
 • Jason Hayes
 • Jasper Johns
 • Jelenie Góra
 • energy 2000 kings of hardstyle 22 01
 • aristo 2500
 • ferguson brak audio i video
 • historia minnesoty
 • gotowe chamskie sms